Race Results: Run to Remember - Veteran Honor Run - RuntoRemember-VeteranHonorRun-7:30:21 AM
 
Saturday, May 27, 2017
 
 
Run To Remember
May 27, 2017
Preliminary (unofficial) results, posted 5/27/17
Place    Time     Pace     Bib#           Name/City           Age   Division   Div. Pl. Sex Sex Pl.
    1     19:09   6:10.1    785  Mark Nelson                   18  M15-19           -    M     1
    2     19:30   6:16.6     14  Alondra Bosque, Milwaukee     19  F15-19           -    F     1
    3     20:20   6:32.8     42  Dan Slaviero                  22  M20-29           -    M     2
    4     20:50   6:42.4     16  Charlie Coe                   46  M40-49           -    M     3
    5     21:15   6:50.4    793  Shuman Chehade                36  M30-39           1    M     4
    6     21:46   7:00.4    786  TJ Esparza                    31  M30-39           2    M     5
    7     21:46   7:00.4     25  Matthew Kenner, Milwaukee     35  M30-39           3    M     6
    8     21:54   7:02.9     34  Michael Pawlak                45  M40-49           1    M     7
    9     22:37   7:16.9    780  Louis Poggenburg              52  M50-59           1    M     8
   10     23:24   7:32.0    776  Cale Ricciardi                16  M15-19           1    M     9
   11     23:44   7:38.3    790  Alyssa Coe                    14  F10-14           -    F     2
   12     23:59   7:43.3    947  Charlie Shahbazian            63  M60-69           1    M    10
   13     24:15   7:48.6    777  Bryce Braya-Weyrauch          16  M15-19           2    M    11
   14     24:17   7:49.1     18  Ashley Coe                    12  F10-14           -    F     3
   15     24:44   7:57.7     17  Angela Coe                    10  F10-14           1    F     4
   16     25:50   8:19.2     35  Leanna Peterson               38  F30-39           1    F     5
   17     26:52   8:38.9    791  Laura Coe                     45  F40-49           1    F     6
   18     27:23   8:49.1     30  Timothy  Meluch , Grayslake   56  M50-59           2    M    12
   19     27:43   8:55.3     44  Mark Kenny                    59  M50-59           3    M    13
   20     27:57   9:00.0     15  Jeffrey Burd                  46  M40-49           2    M    14
   21     30:03   9:40.6    778  Paul Wamboldt                 56  M50-59           4    M    15
   22     30:42   9:53.1    915  Arlene Martin                 56  F50-59           1    F     7
   23     33:03  10:38.3     40  Tom Rudey                     65  M60-69           2    M    16
   24     34:10  11:00.1     39  Connie Rinaldi                63  F60-69           1    F     8
   25     34:43  11:10.6    781  Ben Raimonde                  16  M15-19           3    M    17
   26     35:02  11:16.7    779  Joey Stuht                    16  M15-19           4    M    18
   27     35:06  11:18.1    784  Tim Mutterer                  57  M50-59           5    M    19
   28     35:29  11:25.3     27  Martin Lacock, Racine         60  M60-69           3    M    20
   29     36:14  11:39.7     33  Ellen Myers                   68  F60-69           2    F     9
   30     37:32  12:05.0     29  Kaylie McCormick, Beach Park  23  F20-29           1    F    10
   31     38:16  12:19.3     31  Jay Metallo                   54  M50-59           6    M    21
   32     38:26  12:22.3     28  Jean Lacock, Racine           53  F50-59           2    F    11
   33     39:39  12:45.8     21  Carl Granetske, Racine        77  M70-79           1    M    22
   34     39:59  12:52.2     24  Thomas Holland, Milwaukee     74  M70-79           2    M    23
   35     41:39  13:24.5    916  Gigi Whitmore                 64  F60-69           3    F    12
   36     42:49  13:47.1    792  Sue Savaglio-Jarvis           55  F50-59           3    F    13
   37     42:49  13:47.1    794  Glenna Jarvis                 12  F10-14           2    F    14
   38     42:57  13:49.5     48  Hunter Jecevicus              17  F15-19           1    F    15
   39     42:57  13:49.5     49  Abigail Rodriguez             17  F15-19           2    F    16
   40     46:57  15:06.8     43  Ben Taggart                   33  M30-39           4    M    24
   41     47:42  15:21.4     47  Grace Taber                   16  F15-19           3    F    17
   42     48:12  15:31.1     45  Glenna Gransee                23  F20-29           2    F    18
   43     48:17  15:32.5     46  John Gransee                  56  M50-59           7    M    25
   44     50:55  16:23.5    795  Dorothy Wells                 67  F60-69           4    F    19
   45     50:55  16:23.5    797  Vikkie Wells                  36  F30-39           2    F    20
   46     51:00  16:25.1    799  Mary Raimonde                 53  F50-59           4    F    21
   47     51:16  16:30.3    925  Rich Ricciardi                46  M40-49           3    M    26
   48     51:18  16:30.8    921  Frank Taber                   50  F50-59           5    F    22
   49     51:19  16:31.0    798  Mike Raimonde                 55  M50-59           8    M    27
   50     57:12  18:24.7    923  Maritza Bruner                18  F15-19           4    F    23
   51     57:12  18:24.7    924  Cassie Bruner                 15  F15-19           5    F    24
   52     58:27  18:49.1    917  Caris Alan                    25  F20-29           3    F    25
   53     58:39  18:52.7    922  Steven Plato                  46  M40-49           4    M    28
   54     59:08  19:02.0     23  Cherylann Herman, Lindenhurst 51  F50-59           6    F    26
   55   1:00:06  19:20.7    788  Lillian Greskoviak            16  F15-19           6    F    27
   56   1:00:07  19:21.0    787  Carrie Greskoviak             47  F40-49           2    F    28
   57   1:00:13  19:23.2    789  Rob Greskoviak                52  M50-59           9    M    29
   58   1:00:16  19:24.1    920  Ellie Ruffalo                  9  F9 and Under     1    F    29
   59   1:00:18  19:24.6    918  Selene Ruffalo                 9  F9 and Under     2    F    30
   60   1:03:13  20:20.8     26  Lisa Kincaid, Oak Park        57  F50-59           7    F    31
   61   1:03:13  20:20.8     37  Cindy Renaud                  56  F50-59           8    F    32
   62   1:03:13  20:20.8     38  Keith Renaud                  59  M50-59          10    M    30
   63   1:03:37  20:28.7    782  Gabriella Roberts             15  F15-19           7    F    33
   64   1:03:38  20:29.0    783  Stephen Roberts               41  M40-49           5    M    31
   65   1:05:52  21:12.3     19  Mary Damore                   49  F40-49           3    F    34
   66   1:06:01  21:15.0    928  Jada Robinson                 19  F15-19           8    F    35
   67   1:06:02  21:15.2     36  Karen Popovich                52  F50-59           9    F    36
   68   1:06:03  21:15.8    796  Halee Spencer                 16  F15-19           9    F    37
   69   1:06:07  21:17.0    926  Atifa Robinson                39  F30-39           3    F    38
   70   1:06:10  21:18.0    929  Layla Robinson                 7  F9 and Under     3    F    39
   71   1:06:10  21:18.0    930  Rayven Robinson               10  F10-14           3    F    40

Division Results
Male
Place    Time     Pace     Bib#           Name/City           Age 
    1     19:09   6:10.1    785  Mark Nelson                   18
    2     20:20   6:32.8     42  Dan Slaviero                  22
    3     20:50   6:42.4     16  Charlie Coe                   46
    4     21:15   6:50.4    793  Shuman Chehade                36
    5     21:46   7:00.4    786  TJ Esparza                    31
    6     21:46   7:00.4     25  Matthew Kenner, Milwaukee     35
    7     21:54   7:02.9     34  Michael Pawlak                45
    8     22:37   7:16.9    780  Louis Poggenburg              52
    9     23:24   7:32.0    776  Cale Ricciardi                16
   10     23:59   7:43.3    947  Charlie Shahbazian            63
   11     24:15   7:48.6    777  Bryce Braya-Weyrauch          16
   12     27:23   8:49.1     30  Timothy  Meluch , Grayslake   56
   13     27:43   8:55.3     44  Mark Kenny                    59
   14     27:57   9:00.0     15  Jeffrey Burd                  46
   15     30:03   9:40.6    778  Paul Wamboldt                 56
   16     33:03  10:38.3     40  Tom Rudey                     65
   17     34:43  11:10.6    781  Ben Raimonde                  16
   18     35:02  11:16.7    779  Joey Stuht                    16
   19     35:06  11:18.1    784  Tim Mutterer                  57
   20     35:29  11:25.3     27  Martin Lacock, Racine         60
   21     38:16  12:19.3     31  Jay Metallo                   54
   22     39:39  12:45.8     21  Carl Granetske, Racine        77
   23     39:59  12:52.2     24  Thomas Holland, Milwaukee     74
   24     46:57  15:06.8     43  Ben Taggart                   33
   25     48:17  15:32.5     46  John Gransee                  56
   26     51:16  16:30.3    925  Rich Ricciardi                46
   27     51:19  16:31.0    798  Mike Raimonde                 55
   28     58:39  18:52.7    922  Steven Plato                  46
   29   1:00:13  19:23.2    789  Rob Greskoviak                52
   30   1:03:13  20:20.8     38  Keith Renaud                  59
   31   1:03:38  20:29.0    783  Stephen Roberts               41

Female
Place    Time     Pace     Bib#           Name/City           Age 
    1     19:30   6:16.6     14  Alondra Bosque, Milwaukee     19
    2     23:44   7:38.3    790  Alyssa Coe                    14
    3     24:17   7:49.1     18  Ashley Coe                    12
    4     24:44   7:57.7     17  Angela Coe                    10
    5     25:50   8:19.2     35  Leanna Peterson               38
    6     26:52   8:38.9    791  Laura Coe                     45
    7     30:42   9:53.1    915  Arlene Martin                 56
    8     34:10  11:00.1     39  Connie Rinaldi                63
    9     36:14  11:39.7     33  Ellen Myers                   68
   10     37:32  12:05.0     29  Kaylie McCormick, Beach Park  23
   11     38:26  12:22.3     28  Jean Lacock, Racine           53
   12     41:39  13:24.5    916  Gigi Whitmore                 64
   13     42:49  13:47.1    792  Sue Savaglio-Jarvis           55
   14     42:49  13:47.1    794  Glenna Jarvis                 12
   15     42:57  13:49.5     48  Hunter Jecevicus              17
   16     42:57  13:49.5     49  Abigail Rodriguez             17
   17     47:42  15:21.4     47  Grace Taber                   16
   18     48:12  15:31.1     45  Glenna Gransee                23
   19     50:55  16:23.5    795  Dorothy Wells                 67
   20     50:55  16:23.5    797  Vikkie Wells                  36
   21     51:00  16:25.1    799  Mary Raimonde                 53
   22     51:18  16:30.8    921  Frank Taber                   50
   23     57:12  18:24.7    923  Maritza Bruner                18
   24     57:12  18:24.7    924  Cassie Bruner                 15
   25     58:27  18:49.1    917  Caris Alan                    25
   26     59:08  19:02.0     23  Cherylann Herman, Lindenhurst 51
   27   1:00:06  19:20.7    788  Lillian Greskoviak            16
   28   1:00:07  19:21.0    787  Carrie Greskoviak             47
   29   1:00:16  19:24.1    920  Ellie Ruffalo                  9
   30   1:00:18  19:24.6    918  Selene Ruffalo                 9
   31   1:03:13  20:20.8     26  Lisa Kincaid, Oak Park        57
   32   1:03:13  20:20.8     37  Cindy Renaud                  56
   33   1:03:37  20:28.7    782  Gabriella Roberts             15
   34   1:05:52  21:12.3     19  Mary Damore                   49
   35   1:06:01  21:15.0    928  Jada Robinson                 19
   36   1:06:02  21:15.2     36  Karen Popovich                52
   37   1:06:03  21:15.8    796  Halee Spencer                 16
   38   1:06:07  21:17.0    926  Atifa Robinson                39
   39   1:06:10  21:18.0    929  Layla Robinson                 7
   40   1:06:10  21:18.0    930  Rayven Robinson               10

Division: F9 and Under
Place    Time     Pace     Bib#           Name/City           Age 
    1   1:00:16  19:24.1    920  Ellie Ruffalo                  9
    2   1:00:18  19:24.6    918  Selene Ruffalo                 9
    3   1:06:10  21:18.0    929  Layla Robinson                 7

Division: F10-14
Place    Time     Pace     Bib#           Name/City           Age 
    1     24:44   7:57.7     17  Angela Coe                    10
    2     42:49  13:47.1    794  Glenna Jarvis                 12
    3   1:06:10  21:18.0    930  Rayven Robinson               10

Division: F15-19
Place    Time     Pace     Bib#           Name/City           Age 
    1     42:57  13:49.5     48  Hunter Jecevicus              17
    2     42:57  13:49.5     49  Abigail Rodriguez             17
    3     47:42  15:21.4     47  Grace Taber                   16
    4     57:12  18:24.7    923  Maritza Bruner                18
    5     57:12  18:24.7    924  Cassie Bruner                 15
    6   1:00:06  19:20.7    788  Lillian Greskoviak            16
    7   1:03:37  20:28.7    782  Gabriella Roberts             15
    8   1:06:01  21:15.0    928  Jada Robinson                 19
    9   1:06:03  21:15.8    796  Halee Spencer                 16

Division: M15-19
Place    Time     Pace     Bib#           Name/City           Age 
    1     23:24   7:32.0    776  Cale Ricciardi                16
    2     24:15   7:48.6    777  Bryce Braya-Weyrauch          16
    3     34:43  11:10.6    781  Ben Raimonde                  16
    4     35:02  11:16.7    779  Joey Stuht                    16

Division: F20-29
Place    Time     Pace     Bib#           Name/City           Age 
    1     37:32  12:05.0     29  Kaylie McCormick, Beach Park  23
    2     48:12  15:31.1     45  Glenna Gransee                23
    3     58:27  18:49.1    917  Caris Alan                    25

Division: F30-39
Place    Time     Pace     Bib#           Name/City           Age 
    1     25:50   8:19.2     35  Leanna Peterson               38
    2     50:55  16:23.5    797  Vikkie Wells                  36
    3   1:06:07  21:17.0    926  Atifa Robinson                39

Division: M30-39
Place    Time     Pace     Bib#           Name/City           Age 
    1     21:15   6:50.4    793  Shuman Chehade                36
    2     21:46   7:00.4    786  TJ Esparza                    31
    3     21:46   7:00.4     25  Matthew Kenner, Milwaukee     35
    4     46:57  15:06.8     43  Ben Taggart                   33

Division: F40-49
Place    Time     Pace     Bib#           Name/City           Age 
    1     26:52   8:38.9    791  Laura Coe                     45
    2   1:00:07  19:21.0    787  Carrie Greskoviak             47
    3   1:05:52  21:12.3     19  Mary Damore                   49

Division: M40-49
Place    Time     Pace     Bib#           Name/City           Age 
    1     21:54   7:02.9     34  Michael Pawlak                45
    2     27:57   9:00.0     15  Jeffrey Burd                  46
    3     51:16  16:30.3    925  Rich Ricciardi                46
    4     58:39  18:52.7    922  Steven Plato                  46
    5   1:03:38  20:29.0    783  Stephen Roberts               41

Division: F50-59
Place    Time     Pace     Bib#           Name/City           Age 
    1     30:42   9:53.1    915  Arlene Martin                 56
    2     38:26  12:22.3     28  Jean Lacock, Racine           53
    3     42:49  13:47.1    792  Sue Savaglio-Jarvis           55
    4     51:00  16:25.1    799  Mary Raimonde                 53
    5     51:18  16:30.8    921  Frank Taber                   50
    6     59:08  19:02.0     23  Cherylann Herman, Lindenhurst 51
    7   1:03:13  20:20.8     26  Lisa Kincaid, Oak Park        57
    8   1:03:13  20:20.8     37  Cindy Renaud                  56
    9   1:06:02  21:15.2     36  Karen Popovich                52

Division: M50-59
Place    Time     Pace     Bib#           Name/City           Age 
    1     22:37   7:16.9    780  Louis Poggenburg              52
    2     27:23   8:49.1     30  Timothy  Meluch , Grayslake   56
    3     27:43   8:55.3     44  Mark Kenny                    59
    4     30:03   9:40.6    778  Paul Wamboldt                 56
    5     35:06  11:18.1    784  Tim Mutterer                  57
    6     38:16  12:19.3     31  Jay Metallo                   54
    7     48:17  15:32.5     46  John Gransee                  56
    8     51:19  16:31.0    798  Mike Raimonde                 55
    9   1:00:13  19:23.2    789  Rob Greskoviak                52
   10   1:03:13  20:20.8     38  Keith Renaud                  59

Division: F60-69
Place    Time     Pace     Bib#           Name/City           Age 
    1     34:10  11:00.1     39  Connie Rinaldi                63
    2     36:14  11:39.7     33  Ellen Myers                   68
    3     41:39  13:24.5    916  Gigi Whitmore                 64
    4     50:55  16:23.5    795  Dorothy Wells                 67

Division: M60-69
Place    Time     Pace     Bib#           Name/City           Age 
    1     23:59   7:43.3    947  Charlie Shahbazian            63
    2     33:03  10:38.3     40  Tom Rudey                     65
    3     35:29  11:25.3     27  Martin Lacock, Racine         60

Division: M70-79
Place    Time     Pace     Bib#           Name/City           Age 
    1     39:39  12:45.8     21  Carl Granetske, Racine        77
    2     39:59  12:52.2     24  Thomas Holland, Milwaukee     74