Race Results: Iron Horse 5K - Sturtevant, WI - 2016 - IronHorse5K-Sturtevant,WI-2016-8:55:28 AM
 
Saturday, August 20, 2016
Course maps:  Copy - Iron Horse 5K    Iron Horse 5K  
 
 
Iron Horse 5K - Sturtevant, WI Preliminary Results




Iron Horse 5K - Sturtevant, WI


August 20, 2016


Preliminary (unofficial) results, posted August 29, 2016, 09:37 AM



Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age   Division/Place   Sex/Place
    1     19:06.4    6:09.0  362  Sean Fischer, Racine              17     - / M17-19        1 / M
    2     19:22.0    6:14.0  368  Mark Goyette, PEWAUKEE            42     - / M40-44        2 / M
    3     19:43.2    6:20.8  388  Matt Koker, Kenosha               41     - / M40-44        3 / M
    4     20:19.1    6:32.4  439  Lisa Wiesner-Johnson, Racine      35     - / F35-39        1 / F
    5     22:29.2    7:14.3  349  David Caucutt, Racine             25     1 / M25-29        4 / M
    6     23:14.2    7:28.8  435  Alex Villalpando, Racine          23     1 / M20-24        5 / M
    7     23:19.3    7:30.4  373  Tim Hanson, Racine                46     1 / M45-49        6 / M
    8     23:21.7    7:31.2  403  Addie Monk, Kenosha               13     - / F10-13        2 / F
    9     23:29.3    7:33.6  400  Cara Marrinan, Caledonia          37     - / F35-39        3 / F
   10     23:51.5    7:40.8  462  Devin Hernandez, Racine           19     1 / M17-19        7 / M
   11     23:59.4    7:43.3  458  Tim Mattes, Racine                49     2 / M45-49        8 / M
   12     24:26.9    7:52.2  350  Bobbi Jo Celeste, Sturtevant      23     1 / F20-24        4 / F
   13     24:35.7    7:55.0  402  Michael Monk, Kenosha             48     3 / M45-49        9 / M
   14     24:48.6    7:59.1  409  Tim Novak, S. Milwaukee           69     1 / M65-69       10 / M
   15     24:55.3    8:01.3  370  Henry Grubb, Kenosha              61     1 / M60-64       11 / M
   16     25:58.8    8:21.7  423  Terry Schneider, Union Grove      53     1 / F50-54        5 / F
   17     26:00.2    8:22.2  440  Trino Salas, Kenosha              53     1 / M50-54       12 / M
   18     26:19.7    8:28.4  363  Pam Folbrecht, Waterford          41     1 / F40-44        6 / F
   19     26:28.7    8:31.3  450  Waler Davis, Sturtevant           52     2 / M50-54       13 / M
   20     26:33.8    8:33.0  445  Eli Mayer-Radke, Eugene           16     1 / M14-16       14 / M
   21     26:47.3    8:37.3  404  Sean Morgan, Sturtevant           24     2 / M20-24       15 / M
   22     26:55.8    8:40.1  414  Katie Pivonka, Kenosha            25     1 / F25-29        7 / F
   23     26:56.9    8:40.4  378  Jeff Isenberg, Kenosha            47     4 / M45-49       16 / M
   24     27:09.1    8:44.4  356  Jessica DeBoer, Kenosha           38     1 / F35-39        8 / F
   25     27:15.4    8:46.4  427  Steven Stein, Oak Creek           59     1 / M55-59       17 / M
   26     27:18.3    8:47.3  352  BRYAN CHUNG, Racine               30     1 / M30-34       18 / M
   27     27:56.7    8:59.7  466  Stacey Verbeten, Racine           30     1 / F30-34        9 / F
   28     28:02.5    9:01.5  379  Melissa Jeranek, Kenosha          51     2 / F50-54       10 / F
   29     28:04.4    9:02.2  395  Greg Leto, KENOSHA                66     2 / M65-69       19 / M
   30     29:05.0    9:21.6  425  Daniel Schutz, Racine             43     1 / M40-44       20 / M
   31     29:34.4    9:31.1  359  Daniel Eaton, Sturtevant          29     2 / M25-29       21 / M
   32     29:41.0    9:33.2  343  Matt Andersen, Racine             43     2 / M40-44       22 / M
   33     29:59.8    9:39.3  396  Ryan Lewitz, Milwaukee            43     3 / M40-44       23 / M
   34     30:01.0    9:39.7  442  Frances Azcueta , Milwaukee       34     2 / F30-34       11 / F
   35     30:13.9    9:43.8  434  Benjamin Vang, CHARLOTTE          26     3 / M25-29       24 / M
   36     30:22.4    9:46.6  398  Paul Maller, Racine               43     4 / M40-44       25 / M
   37     31:03.4    9:59.8  377  Andrea Huffman, Antioch           43     2 / F40-44       12 / F
   38     31:16.9   10:04.1  426  Caleb Sedlacek, Burlington        23     3 / M20-24       26 / M
   39     31:16.9   10:04.1  386  Amanda Koenen, Burlington         22     2 / F20-24       13 / F
   40     31:24.5   10:06.6  397  Rachael Lucas, Racine             39     1 / M35-39       27 / M
   41     31:29.8   10:08.3  381  Karen Johnson, Blue Mounds        37     2 / F35-39       14 / F
   42     31:39.9   10:11.5  419  Connie Rinaldi, Kenosha           62     1 / F60-64       15 / F
   43     31:47.9   10:14.1  351  Annie  Chapman, Mount pleasant    25     2 / F25-29       16 / F
   44     32:17.0   10:23.4  448  Joanna Radke, Eugene              39     3 / F35-39       17 / F
   45     32:21.5   10:24.9  405  Tim Mutterer, Caledonia           56     2 / M55-59       28 / M
   46     32:39.5   10:30.7  357  Teagan Derrick, Sturtevant        25     3 / F25-29       18 / F
   47     32:47.8   10:33.4  393  Jessica Larry, Racine             39     4 / F35-39       19 / F
   48     33:01.3   10:37.7  459  Sam James, Sturtevant             58     3 / M55-59       29 / M
   49     33:02.9   10:38.2  461  Todd Waege, Sturtevant            27     4 / M25-29       30 / M
   50     33:06.2   10:39.3  460  Oscar Radke, Silverthorne         44     5 / M40-44       31 / M
   51     33:16.3   10:42.5  391  Jean Lacock, Racine               53     3 / F50-54       20 / F
   52     33:26.1   10:45.7  407  Katie Neil, Kenosha               31     3 / F30-34       21 / F
   53     33:27.2   10:46.0  408  Mark Neil, Kenosha                34     2 / M30-34       32 / M
   54     33:39.2   10:49.9  410  Keith Parr, Bradenton             60     2 / M60-64       33 / M
   55     33:40.6   10:50.4  394  Mindy Larson, Sturtevant          24     3 / F20-24       22 / F
   56     33:50.8   10:53.7  399  Erica Malone, Franksville         40     3 / F40-44       23 / F
   57     33:52.3   10:54.1  358  John Doperalski, Racine           63     3 / M60-64       34 / M
   58     34:00.3   10:56.7  420  Tom Rudey, Racine                 64     4 / M60-64       35 / M
   59     34:17.8   11:02.4  348  Kathy Brontman, Racine            59     1 / F55-59       24 / F
   60     34:23.9   11:04.3  412  Roger Peters, Rockford            65     3 / M65-69       36 / M
   61     34:25.8   11:04.9  413  Kaitlyn Peters, Sturtevant        13     1 / F10-13       25 / F
   62     34:59.0   11:15.6  441  Lacey Ebler, Beach Park           24     4 / F20-24       26 / F
   63     35:03.0   11:16.9  464  Lisa Akgulin, Racine              59     2 / F55-59       27 / F
   64     35:38.8   11:28.4  390  Martin Lacock, Racine             59     4 / M55-59       37 / M
   65     35:59.6   11:35.1  446  Sam Mayer-Radke, Eugene           12     1 / M10-13       38 / M
   66     35:59.6   11:35.1  457  Otto  Radke, Eugene               46     5 / M45-49       39 / M
   67     36:39.7   11:48.0  467  Jim Chmielewski, St. Francis      72     1 / M70-74       40 / M
   68     36:40.9   11:48.4  355  Rachel Cribb, Oak Creek           38     5 / F35-39       28 / F
   69     37:14.2   11:59.1  406  Ellen Myers, Racine               68     1 / F65-69       29 / F
   70     37:19.7   12:00.9  345  Marcia Balthazor, West Allis      74     1 / F70-74       30 / F
   71     38:42.6   12:27.6  449  Susan Davis, Sturtevant           49     1 / F45-49       31 / F
   72     38:55.9   12:31.9  443  Emma Mayer-Radke, Eugene          23     5 / F20-24       32 / F
   73     38:57.1   12:32.2  444  Bailey  Mayer-Radke, Eugene       19     1 / F17-19       33 / F
   74     41:33.5   13:22.6  369  Carl Granetzke, Racine            77     1 / M75-79       41 / M
   75     42:36.9   13:43.0  436  Shari Wallin, Racine              50     4 / F50-54       34 / F
   76     42:48.0   13:46.5  372  Amanda Hagen, Racine              32     4 / F30-34       35 / F
   77     43:39.5   14:03.1  401  Donna McDaniel, Kenosha           74     2 / F70-74       36 / F
   78     45:33.2   14:39.7  374  Michelle  Hernandez, Union Grove  22     6 / F20-24       37 / F
   79     45:38.3   14:41.4  431  Tressa Thomas, Lake Forest        38     6 / F35-39       38 / F
   80     46:55.3   15:06.2  354  Ashley Conley, Racine             28     4 / F25-29       39 / F
   81     48:00.4   15:27.1  375  John Hessil, Milwaukee            83     1 / M80 and Up   42 / M
   82     50:11.9   16:09.4  361  Katie Eckman, Sturtevant          12     2 / F10-13       40 / F
   83     50:13.2   16:09.9  360  Jason Eckman, Sturtevant          39     2 / M35-39       43 / M
   84     50:40.6   16:18.7  463  Ann Hillman, Franksville          41     4 / F40-44       41 / F
   85     50:40.6   16:18.7  456  Allen Gaspervich, Muskego         49     6 / M45-49       44 / M
   86     50:51.7   16:22.2  437  Steven Wells, Sturtevant          44     6 / M40-44       45 / M
   87     51:29.7   16:34.5  371  Karen Hagemann, Bristol           54     5 / F50-54       42 / F
   88     57:19.4   18:27.0  382  JoAnn Johnson, Racine             39     7 / F35-39       43 / F
   89     57:43.0   18:34.6  367  Beth Gosse, Chippewa Falls        38     8 / F35-39       44 / F
   90     57:44.4   18:35.1  389  Brenda  Koker, Kenosha            39     9 / F35-39       45 / F
   91   1:00:26.7   19:27.3  383  April Kemen, Racine               35    10 / F35-39       46 / F
   92   1:00:28.3   19:27.8  384  Jason Kemen, Racine               43     7 / M40-44       46 / M
   93   1:11:48.6   23:06.8  438  Nancy Wellsand, Kansasville       64     2 / F60-64       47 / F
   94   1:11:50.0   23:07.3  385  Karen Keown, Kansasville          39    11 / F35-39       48 / F
   95   1:15:40.5   24:21.5  424  Victoria  a. Schulz, Racine       55     3 / F55-59       49 / F
   96   1:15:40.5   24:21.5  468  Elidia Mendoza, Park Forest       29     5 / F25-29       50 / F

Male


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    1     19:06.4    6:09.0  362  Sean Fischer, Racine              17          1
    2     19:22.0    6:14.0  368  Mark Goyette, PEWAUKEE            42          2
    3     19:43.2    6:20.8  388  Matt Koker, Kenosha               41          3
    4     22:29.2    7:14.3  349  David Caucutt, Racine             25          5
    5     23:14.2    7:28.8  435  Alex Villalpando, Racine          23          6
    6     23:19.3    7:30.4  373  Tim Hanson, Racine                46          7
    7     23:51.5    7:40.8  462  Devin Hernandez, Racine           19         10
    8     23:59.4    7:43.3  458  Tim Mattes, Racine                49         11
    9     24:35.7    7:55.0  402  Michael Monk, Kenosha             48         13
   10     24:48.6    7:59.1  409  Tim Novak, S. Milwaukee           69         14
   11     24:55.3    8:01.3  370  Henry Grubb, Kenosha              61         15
   12     26:00.2    8:22.2  440  Trino Salas, Kenosha              53         17
   13     26:28.7    8:31.3  450  Waler Davis, Sturtevant           52         19
   14     26:33.8    8:33.0  445  Eli Mayer-Radke, Eugene           16         20
   15     26:47.3    8:37.3  404  Sean Morgan, Sturtevant           24         21
   16     26:56.9    8:40.4  378  Jeff Isenberg, Kenosha            47         23
   17     27:15.4    8:46.4  427  Steven Stein, Oak Creek           59         25
   18     27:18.3    8:47.3  352  BRYAN CHUNG, Racine               30         26
   19     28:04.4    9:02.2  395  Greg Leto, KENOSHA                66         29
   20     29:05.0    9:21.6  425  Daniel Schutz, Racine             43         30
   21     29:34.4    9:31.1  359  Daniel Eaton, Sturtevant          29         31
   22     29:41.0    9:33.2  343  Matt Andersen, Racine             43         32
   23     29:59.8    9:39.3  396  Ryan Lewitz, Milwaukee            43         33
   24     30:13.9    9:43.8  434  Benjamin Vang, CHARLOTTE          26         35
   25     30:22.4    9:46.6  398  Paul Maller, Racine               43         36
   26     31:16.9   10:04.1  426  Caleb Sedlacek, Burlington        23         38
   27     31:24.5   10:06.6  397  Rachael Lucas, Racine             39         40
   28     32:21.5   10:24.9  405  Tim Mutterer, Caledonia           56         45
   29     33:01.3   10:37.7  459  Sam James, Sturtevant             58         48
   30     33:02.9   10:38.2  461  Todd Waege, Sturtevant            27         49
   31     33:06.2   10:39.3  460  Oscar Radke, Silverthorne         44         50
   32     33:27.2   10:46.0  408  Mark Neil, Kenosha                34         53
   33     33:39.2   10:49.9  410  Keith Parr, Bradenton             60         54
   34     33:52.3   10:54.1  358  John Doperalski, Racine           63         57
   35     34:00.3   10:56.7  420  Tom Rudey, Racine                 64         58
   36     34:23.9   11:04.3  412  Roger Peters, Rockford            65         60
   37     35:38.8   11:28.4  390  Martin Lacock, Racine             59         64
   38     35:59.6   11:35.1  446  Sam Mayer-Radke, Eugene           12         65
   39     35:59.6   11:35.1  457  Otto  Radke, Eugene               46         66
   40     36:39.7   11:48.0  467  Jim Chmielewski, St. Francis      72         67
   41     41:33.5   13:22.6  369  Carl Granetzke, Racine            77         74
   42     48:00.4   15:27.1  375  John Hessil, Milwaukee            83         81
   43     50:13.2   16:09.9  360  Jason Eckman, Sturtevant          39         83
   44     50:40.6   16:18.7  456  Allen Gaspervich, Muskego         49         85
   45     50:51.7   16:22.2  437  Steven Wells, Sturtevant          44         86
   46   1:00:28.3   19:27.8  384  Jason Kemen, Racine               43         92

Female


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    1     20:19.1    6:32.4  439  Lisa Wiesner-Johnson, Racine      35          4
    2     23:21.7    7:31.2  403  Addie Monk, Kenosha               13          8
    3     23:29.3    7:33.6  400  Cara Marrinan, Caledonia          37          9
    4     24:26.9    7:52.2  350  Bobbi Jo Celeste, Sturtevant      23         12
    5     25:58.8    8:21.7  423  Terry Schneider, Union Grove      53         16
    6     26:19.7    8:28.4  363  Pam Folbrecht, Waterford          41         18
    7     26:55.8    8:40.1  414  Katie Pivonka, Kenosha            25         22
    8     27:09.1    8:44.4  356  Jessica DeBoer, Kenosha           38         24
    9     27:56.7    8:59.7  466  Stacey Verbeten, Racine           30         27
   10     28:02.5    9:01.5  379  Melissa Jeranek, Kenosha          51         28
   11     30:01.0    9:39.7  442  Frances Azcueta , Milwaukee       34         34
   12     31:03.4    9:59.8  377  Andrea Huffman, Antioch           43         37
   13     31:16.9   10:04.1  386  Amanda Koenen, Burlington         22         39
   14     31:29.8   10:08.3  381  Karen Johnson, Blue Mounds        37         41
   15     31:39.9   10:11.5  419  Connie Rinaldi, Kenosha           62         42
   16     31:47.9   10:14.1  351  Annie  Chapman, Mount pleasant    25         43
   17     32:17.0   10:23.4  448  Joanna Radke, Eugene              39         44
   18     32:39.5   10:30.7  357  Teagan Derrick, Sturtevant        25         46
   19     32:47.8   10:33.4  393  Jessica Larry, Racine             39         47
   20     33:16.3   10:42.5  391  Jean Lacock, Racine               53         51
   21     33:26.1   10:45.7  407  Katie Neil, Kenosha               31         52
   22     33:40.6   10:50.4  394  Mindy Larson, Sturtevant          24         55
   23     33:50.8   10:53.7  399  Erica Malone, Franksville         40         56
   24     34:17.8   11:02.4  348  Kathy Brontman, Racine            59         59
   25     34:25.8   11:04.9  413  Kaitlyn Peters, Sturtevant        13         61
   26     34:59.0   11:15.6  441  Lacey Ebler, Beach Park           24         62
   27     35:03.0   11:16.9  464  Lisa Akgulin, Racine              59         63
   28     36:40.9   11:48.4  355  Rachel Cribb, Oak Creek           38         68
   29     37:14.2   11:59.1  406  Ellen Myers, Racine               68         69
   30     37:19.7   12:00.9  345  Marcia Balthazor, West Allis      74         70
   31     38:42.6   12:27.6  449  Susan Davis, Sturtevant           49         71
   32     38:55.9   12:31.9  443  Emma Mayer-Radke, Eugene          23         72
   33     38:57.1   12:32.2  444  Bailey  Mayer-Radke, Eugene       19         73
   34     42:36.9   13:43.0  436  Shari Wallin, Racine              50         75
   35     42:48.0   13:46.5  372  Amanda Hagen, Racine              32         76
   36     43:39.5   14:03.1  401  Donna McDaniel, Kenosha           74         77
   37     45:33.2   14:39.7  374  Michelle  Hernandez, Union Grove  22         78
   38     45:38.3   14:41.4  431  Tressa Thomas, Lake Forest        38         79
   39     46:55.3   15:06.2  354  Ashley Conley, Racine             28         80
   40     50:11.9   16:09.4  361  Katie Eckman, Sturtevant          12         82
   41     50:40.6   16:18.7  463  Ann Hillman, Franksville          41         84
   42     51:29.7   16:34.5  371  Karen Hagemann, Bristol           54         87
   43     57:19.4   18:27.0  382  JoAnn Johnson, Racine             39         88
   44     57:43.0   18:34.6  367  Beth Gosse, Chippewa Falls        38         89
   45     57:44.4   18:35.1  389  Brenda  Koker, Kenosha            39         90
   46   1:00:26.7   19:27.3  383  April Kemen, Racine               35         91
   47   1:11:48.6   23:06.8  438  Nancy Wellsand, Kansasville       64         93
   48   1:11:50.0   23:07.3  385  Karen Keown, Kansasville          39         94
   49   1:15:40.5   24:21.5  424  Victoria  a. Schulz, Racine       55         95
   50   1:15:40.5   24:21.5  468  Elidia Mendoza, Park Forest       29         96

M10-13


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    1     35:59.6   11:35.1  446  Sam Mayer-Radke, Eugene           12         65

F10-13


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    -     23:21.7    7:31.2  403  Addie Monk, Kenosha               13          8
    1     34:25.8   11:04.9  413  Kaitlyn Peters, Sturtevant        13         61
    2     50:11.9   16:09.4  361  Katie Eckman, Sturtevant          12         82

M14-16


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    1     26:33.8    8:33.0  445  Eli Mayer-Radke, Eugene           16         20

M17-19


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    -     19:06.4    6:09.0  362  Sean Fischer, Racine              17          1
    1     23:51.5    7:40.8  462  Devin Hernandez, Racine           19         10

F17-19


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    1     38:57.1   12:32.2  444  Bailey  Mayer-Radke, Eugene       19         73

M20-24


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    1     23:14.2    7:28.8  435  Alex Villalpando, Racine          23          6
    2     26:47.3    8:37.3  404  Sean Morgan, Sturtevant           24         21
    3     31:16.9   10:04.1  426  Caleb Sedlacek, Burlington        23         38

F20-24


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    1     24:26.9    7:52.2  350  Bobbi Jo Celeste, Sturtevant      23         12
    2     31:16.9   10:04.1  386  Amanda Koenen, Burlington         22         39
    3     33:40.6   10:50.4  394  Mindy Larson, Sturtevant          24         55
    4     34:59.0   11:15.6  441  Lacey Ebler, Beach Park           24         62
    5     38:55.9   12:31.9  443  Emma Mayer-Radke, Eugene          23         72
    6     45:33.2   14:39.7  374  Michelle  Hernandez, Union Grove  22         78

M25-29


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    1     22:29.2    7:14.3  349  David Caucutt, Racine             25          5
    2     29:34.4    9:31.1  359  Daniel Eaton, Sturtevant          29         31
    3     30:13.9    9:43.8  434  Benjamin Vang, CHARLOTTE          26         35
    4     33:02.9   10:38.2  461  Todd Waege, Sturtevant            27         49

F25-29


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    1     26:55.8    8:40.1  414  Katie Pivonka, Kenosha            25         22
    2     31:47.9   10:14.1  351  Annie  Chapman, Mount pleasant    25         43
    3     32:39.5   10:30.7  357  Teagan Derrick, Sturtevant        25         46
    4     46:55.3   15:06.2  354  Ashley Conley, Racine             28         80
    5   1:15:40.5   24:21.5  468  Elidia Mendoza, Park Forest       29         96

M30-34


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    1     27:18.3    8:47.3  352  BRYAN CHUNG, Racine               30         26
    2     33:27.2   10:46.0  408  Mark Neil, Kenosha                34         53

F30-34


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    1     27:56.7    8:59.7  466  Stacey Verbeten, Racine           30         27
    2     30:01.0    9:39.7  442  Frances Azcueta , Milwaukee       34         34
    3     33:26.1   10:45.7  407  Katie Neil, Kenosha               31         52
    4     42:48.0   13:46.5  372  Amanda Hagen, Racine              32         76

M35-39


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    1     31:24.5   10:06.6  397  Rachael Lucas, Racine             39         40
    2     50:13.2   16:09.9  360  Jason Eckman, Sturtevant          39         83

F35-39


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    -     20:19.1    6:32.4  439  Lisa Wiesner-Johnson, Racine      35          4
    -     23:29.3    7:33.6  400  Cara Marrinan, Caledonia          37          9
    1     27:09.1    8:44.4  356  Jessica DeBoer, Kenosha           38         24
    2     31:29.8   10:08.3  381  Karen Johnson, Blue Mounds        37         41
    3     32:17.0   10:23.4  448  Joanna Radke, Eugene              39         44
    4     32:47.8   10:33.4  393  Jessica Larry, Racine             39         47
    5     36:40.9   11:48.4  355  Rachel Cribb, Oak Creek           38         68
    6     45:38.3   14:41.4  431  Tressa Thomas, Lake Forest        38         79
    7     57:19.4   18:27.0  382  JoAnn Johnson, Racine             39         88
    8     57:43.0   18:34.6  367  Beth Gosse, Chippewa Falls        38         89
    9     57:44.4   18:35.1  389  Brenda  Koker, Kenosha            39         90
   10   1:00:26.7   19:27.3  383  April Kemen, Racine               35         91
   11   1:11:50.0   23:07.3  385  Karen Keown, Kansasville          39         94

M40-44


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    -     19:22.0    6:14.0  368  Mark Goyette, PEWAUKEE            42          2
    -     19:43.2    6:20.8  388  Matt Koker, Kenosha               41          3
    1     29:05.0    9:21.6  425  Daniel Schutz, Racine             43         30
    2     29:41.0    9:33.2  343  Matt Andersen, Racine             43         32
    3     29:59.8    9:39.3  396  Ryan Lewitz, Milwaukee            43         33
    4     30:22.4    9:46.6  398  Paul Maller, Racine               43         36
    5     33:06.2   10:39.3  460  Oscar Radke, Silverthorne         44         50
    6     50:51.7   16:22.2  437  Steven Wells, Sturtevant          44         86
    7   1:00:28.3   19:27.8  384  Jason Kemen, Racine               43         92

F40-44


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    1     26:19.7    8:28.4  363  Pam Folbrecht, Waterford          41         18
    2     31:03.4    9:59.8  377  Andrea Huffman, Antioch           43         37
    3     33:50.8   10:53.7  399  Erica Malone, Franksville         40         56
    4     50:40.6   16:18.7  463  Ann Hillman, Franksville          41         84

M45-49


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    1     23:19.3    7:30.4  373  Tim Hanson, Racine                46          7
    2     23:59.4    7:43.3  458  Tim Mattes, Racine                49         11
    3     24:35.7    7:55.0  402  Michael Monk, Kenosha             48         13
    4     26:56.9    8:40.4  378  Jeff Isenberg, Kenosha            47         23
    5     35:59.6   11:35.1  457  Otto  Radke, Eugene               46         66
    6     50:40.6   16:18.7  456  Allen Gaspervich, Muskego         49         85

F45-49


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    1     38:42.6   12:27.6  449  Susan Davis, Sturtevant           49         71

M50-54


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    1     26:00.2    8:22.2  440  Trino Salas, Kenosha              53         17
    2     26:28.7    8:31.3  450  Waler Davis, Sturtevant           52         19

F50-54


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    1     25:58.8    8:21.7  423  Terry Schneider, Union Grove      53         16
    2     28:02.5    9:01.5  379  Melissa Jeranek, Kenosha          51         28
    3     33:16.3   10:42.5  391  Jean Lacock, Racine               53         51
    4     42:36.9   13:43.0  436  Shari Wallin, Racine              50         75
    5     51:29.7   16:34.5  371  Karen Hagemann, Bristol           54         87

M55-59


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    1     27:15.4    8:46.4  427  Steven Stein, Oak Creek           59         25
    2     32:21.5   10:24.9  405  Tim Mutterer, Caledonia           56         45
    3     33:01.3   10:37.7  459  Sam James, Sturtevant             58         48
    4     35:38.8   11:28.4  390  Martin Lacock, Racine             59         64

F55-59


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    1     34:17.8   11:02.4  348  Kathy Brontman, Racine            59         59
    2     35:03.0   11:16.9  464  Lisa Akgulin, Racine              59         63
    3   1:15:40.5   24:21.5  424  Victoria  a. Schulz, Racine       55         95

M60-64


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    1     24:55.3    8:01.3  370  Henry Grubb, Kenosha              61         15
    2     33:39.2   10:49.9  410  Keith Parr, Bradenton             60         54
    3     33:52.3   10:54.1  358  John Doperalski, Racine           63         57
    4     34:00.3   10:56.7  420  Tom Rudey, Racine                 64         58

F60-64


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    1     31:39.9   10:11.5  419  Connie Rinaldi, Kenosha           62         42
    2   1:11:48.6   23:06.8  438  Nancy Wellsand, Kansasville       64         93

M65-69


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    1     24:48.6    7:59.1  409  Tim Novak, S. Milwaukee           69         14
    2     28:04.4    9:02.2  395  Greg Leto, KENOSHA                66         29
    3     34:23.9   11:04.3  412  Roger Peters, Rockford            65         60

F65-69


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    1     37:14.2   11:59.1  406  Ellen Myers, Racine               68         69

M70-74


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    1     36:39.7   11:48.0  467  Jim Chmielewski, St. Francis      72         67

F70-74


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    1     37:19.7   12:00.9  345  Marcia Balthazor, West Allis      74         70
    2     43:39.5   14:03.1  401  Donna McDaniel, Kenosha           74         77

M75-79


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    1     41:33.5   13:22.6  369  Carl Granetzke, Racine            77         74

M80 and Up


Place     Time       Pace    Bib#           Name, City              Age    Overall Place
    1     48:00.4   15:27.1  375  John Hessil, Milwaukee            83         81

Timing and scoring provided by www.5Kevents.org